• Blog Spolu Světem

  Jak jsme s Nasi Gorengem nedojeli na Flores

  Měla to být jedna z našich mnoha vysněných cest. Úžasné prázdninové dobrodružství v Thajsku, Malajsii a Indonésii. Nic nenasvědčovalo tomu, že by to mělo být jinak. Z šesti týdnů plných poznávání, sopek, pralesů, zvířat a gastronomických zážitků se nakonec stala klidná rodinná dovolená v resortech na Bali. Ale pěkně od začátku. Všechno podle plánu Naše poslední putování začalo v Bangkoku, hlavním městě Thajska. Perfektní místo na aklimatizaci v jihovýchodní Asii. Výlety po řece Čao-Praja, procházky mezi buddhistickými chrámy, usměvaví lidé, a hlavně nepřeberná nabídka pouličního jídla. Na to jsme se těšili nejvíce. Pastva pro chuťové buňky i pro vaše oči. Po třech dnech jsme nastoupili do vlaku a čekala nás téměř 24hodinová cesta na sever Malajsie.…

 • Blog Spolu Světem

  Sýrie, jak si ji budu pamatovat

  Sýrii už téměř 10 let ničí strašná občanská válka. Když už vypadalo, že by tam mohl nastat alespoň relativní klid, kolotoč násilí se začíná roztáčet znovu. Nejsmutnější je, že si v této překrásné zemi hájí své mocenské zájmy Turecko, Saudská Arábie, USA, Rusko a mnoho dalších států. Čisté svědomí nemají rozhodně ani některé státy Evropské unie. Jaká byla ale Sýrie před válkou. V jedné větě se to dá říci asi takto. Bezpečná, krásná, prosperující, plná nesmírně přátelských lidí. Welcome to Syria Na první velkou cestu na Blízký východ jsem se vydal v roce 2008. Mám rád velké objevitelské cesty a nemám rád létání, proto jsem jel vlakem přes Turecko. Pro někoho utrpení, pro…

 • Blog Spolu Světem

  Španělskem a Portugalskem s prázdnou kapsou (2/2)

  Velmoc mořeplavců Pomalým osobním vlakem jsme opustili Galicii ve Španělsku a přemístili se do severního Portugalska. Druhé největší město země Porto nás přivítalo krásným počasím a stylovou svatbou, na kterou jsme bohužel nebyli pozvaní. Po mnoha dnech stravování ze supermarketu bychom pořádnou hostinu uvítali 😊. Nejhezčí pohled na Porto jsme si vychutnali z mostu Ludvíka I., ze kterého jsou i sklepy známého portského vína. Pro turisty jsou připravené zajímavé prohlídky, ale s naším rozpočtem 10 EURO / den jsme si o této zkušenosti mohli nechat jen zdát. Hlavní město Lisabon se stává jedním z nejoblíbenějších cílů turistů v Evropě. Na kavárenskou atmosféru si rychle zvyknete, navíc se z města dají podniknout skvělé výlety na pláže,…

 • Blog Spolu Světem

  Vánoce v Betlémě

  Vánoční svátky se rychle blíží a celý křesťanský svět si bude připomínat narození Ježíše Krista v Betlémě. Jaké je ale skutečně toto město a jak se slaví Vánoce přímo tam? Přes veškerou snahu jsem nikdy nepotkal nikoho, kdo tuto zkušenost má. Tak jsem se do druhého nejposvátnějšího města křesťanů na vánoční svátky vypravil osobně, abych si na tuto otázku odpověděl sám. 

 • Blog Spolu Světem

  Z Ústí nad Orlicí do Pekingu po železných nitkách (1/2)

  Už od dětství mě fascinoval svět železnice. Vyrůstal jsem v „nádražácké“ rodině a z okna mého pokoje jsem koukal přímo na hlavní železniční trať procházející naším městem. Když jsem později začal cestovat, projezdil jsem vlakem velkou část Evropy, severní Afriku i Blízký východ. Největší železniční dobrodružství a můj dávný sen jsem se rozhodl uskutečnit v roce 2011.

 • Blog Spolu Světem

  Mrtvé moře a oáza Ejn Gedi – nejlepší přírodní lázně

  Do Izraele jezdím pravidelně a češtinu je tam slyšet stále častěji. A to platí zvláště o plážích u Mrtvého moře. To je sice ve skutečnosti jezerem, o které se dělí rovným dílem Izrael a Jordánsko, ale jako u moře se budete opravdu cítit. Celá oblast je nejnižším místem na zemi, leží totiž v proláklině neuvěřitelných 420 metrů pod hladinou světového oceánu. Až už se dostáváme k tomu, proč jsem vybral zrovna Mrtvé moře do tohoto čísla Koridoru.

 • Blog Spolu Světem

  Když na angličtinu, tak do Londýna!

  Velkou většinu cest v mém životě jsem podnikl jako turista. Téměř na žádném místě na světě jsem se nezdržel déle, abych ho mohl poznat opravdu do hloubky a cítit se jako místní. Takže když se objevila možnost studovat angličtinu v Londýně, neváhal jsem ani chvíli. Studium jazyka není jen o gramatice a slovní zásobě. Důležitou součástí je poznání kultury a lidí dané země.

 • Blog Spolu Světem

  Do Alexandrie nejen za knihovnou

  Jaká je nejslavnější knihovna na světě? Pro většinu lidi je odpověď jasná. No přece Alexandrijská knihovna. I když už dávno nestojí. Město Alexandrie má dlouhou historii, většina památek ale bohužel podlehla zemětřesení. To se touto oblastí prohnalo několikrát. Přesto se ale vyplatí do „Paříže Afriky“ určitě vyrazit.