• Blog Spolu Světem

  Ermitáž – víc než jen muzeum

  Louvre a muzeum Orsay v Paříži, Národní galerie v Londýně, Prado v Madridu, Galerie Uffizi ve Florencii nebo třeba Zwinger v Drážďanech. To je jen malý zlomek těch nejkrásnějších evropských muzeí. Návštěva všech je nezapomenutelný zážitek. Jedno z nich bych však zařadil ještě o stupínek výše. Pokud ho chcete navštívit, musíte vyrazit na východ, konkrétně do Petrohradu. Už při vstupu po monumentálním schodišti cítíte, že jste se ocitli na naprosto fascinujícím místě. Vítejte v Ermitáži.

 • Blog Spolu Světem

  Jak jsme s Nasi Gorengem nedojeli na Flores

  Měla to být jedna z našich mnoha vysněných cest. Úžasné prázdninové dobrodružství v Thajsku, Malajsii a Indonésii. Nic nenasvědčovalo tomu, že by to mělo být jinak. Z šesti týdnů plných poznávání, sopek, pralesů, zvířat a gastronomických zážitků se nakonec stala klidná rodinná dovolená v resortech na Bali. Ale pěkně od začátku.

 • Blog Spolu Světem

  Sýrie, jak si ji budu pamatovat

  Sýrii už téměř 10 let ničí strašná občanská válka. Když už vypadalo, že by tam mohl nastat alespoň relativní klid, kolotoč násilí se začíná roztáčet znovu. Nejsmutnější je, že si v této překrásné zemi hájí své mocenské zájmy Turecko, Saudská Arábie, USA, Rusko a mnoho dalších států. Čisté svědomí nemají rozhodně ani některé státy Evropské unie. Jaká byla ale Sýrie před válkou. V jedné větě se to dá říci asi takto. Bezpečná, krásná, prosperující, plná nesmírně přátelských lidí.

 • Blog Spolu Světem

  Španělskem a Portugalskem s prázdnou kapsou (2/2)

  Velmoc mořeplavců Pomalým osobním vlakem jsme opustili Galicii ve Španělsku a přemístili se do severního Portugalska. Druhé největší město země Porto nás přivítalo krásným počasím a stylovou svatbou, na kterou jsme bohužel nebyli pozvaní. Po mnoha dnech stravování ze supermarketu bychom pořádnou hostinu uvítali 😊. Nejhezčí pohled na Porto jsme si vychutnali z mostu Ludvíka I., ze kterého jsou i sklepy známého portského vína. Pro turisty jsou připravené zajímavé prohlídky, ale s naším rozpočtem 10 EURO / den jsme si o této zkušenosti mohli nechat jen zdát.

 • Blog Spolu Světem

  Vánoce v Betlémě

  Vánoční svátky se rychle blíží a celý křesťanský svět si bude připomínat narození Ježíše Krista v Betlémě. Jaké je ale skutečně toto město a jak se slaví Vánoce přímo tam? Přes veškerou snahu jsem nikdy nepotkal nikoho, kdo tuto zkušenost má. Tak jsem se do druhého nejposvátnějšího města křesťanů na vánoční svátky vypravil osobně, abych si na tuto otázku odpověděl sám.