Blog Spolu Světem

Mrtvé moře a oáza Ejn Gedi – nejlepší přírodní lázně

Do Izraele jezdím pravidelně a češtinu je tam slyšet stále častěji. A to platí zvláště o plážích u Mrtvého moře. To je sice ve skutečnosti jezerem, o které se dělí rovným dílem Izrael a Jordánsko, ale jako u moře se budete opravdu cítit. Celá oblast je nejnižším místem na zemi, leží totiž v proláklině neuvěřitelných 420 metrů pod hladinou světového oceánu.

Díky nadmořské výšce (nebo spíše hloubce) je zde velké procento kyslíku ve vzduchu blahodárně působící na dýchací soustavu. Další unikátností je složení vody. Ta obsahuje 30% minerálních látek a je tak téměř 10krát slanější než nedaleké Středozemní moře. Léčivé účinky tohoto koncentrátu byly objeveny již ve starověku. Taková voda spolu s bahnem tvoří velice cenný přírodní zdroj lázeňství. Díky vysoké salinitě je velmi těžké se v Mrtvém moři utopit. Voda  nadnáší a člověk může ležet na hladině jak na vodní posteli a třeba si číst noviny. Na pobřeží je několik plážových resortů se zázemím. Pokud jedete na výlet z Jeruzaléma, je nejblíže Kalia beach.

Pokud máte ale více času, je dobré dojet do Ejn Gedi. Zde se kromě lázní nachází stejnojmenná oáza, chráněná jako přírodní rezervace. Celá lokalita je protkána značenými stezkami a návštěvník se tak může vydat na příjemnou procházku. Vyvěrá zde několik pramenů a dvě říčky vytvořily překrásné kaňony s několika vodopády. Při troše štěstí potkáte kozorožce nebo nebližšího žijícího příbuzného slona – Damana skalního.  Bát se rozhodně nemusíte, vzhledem připomíná spíše králíka nebo morče.

Pokud se také rozhodnete do Izraele vyrazit, nebylo to nikdy jednodušší a levnější. Do Tel Avivu se dostanete přímým letem za cenu kolem 5000 Kč. Od podzimu začne létat Ryanair z Prahy na letiště Eilat – Ovda, letenky se prodávají za méně než 3000 Kč. Nejvhodnější doba návštěvy Mrtvého moře jaro nebo podzim, ale lázně a pláže jsou otevřeny celý rok.

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *