Blog Spolu Světem

Zima v Rusku

Když se dnes podívám z okna na nové přívaly sněhu, vzpomenu si na moji zimní cestu do Ruska. Přestože jsem spíše příznivec teplejších krajin, pravou ruskou zimu jsem chtěl alespoň jednou zažít. Koupil jsem si nové termoprádlo a jednu zasněženou zimu na přelomu ledna a února se vypravil směr Moskva. Teploty na Sibiři v té době dosahují běžně -40 °C. Já jsem si ale zvolil západní část Ruska, kde jsou teploty přece jen přijatelnější, navíc jsem měl na svoji zimní výpravu pouze 10 dní volna.

Bruslaři na Rudém náměstí, zasněžený Stalin a totální kalamita

Kde začít cestu po Rusku než na Rudém náměstí. Oproti létu je zde jedna výrazná změna, a to kluziště postavené před obchodním domem GUM. Brusle si půjčíte a můžete bruslit na jednom z největších náměstí na světě. A ještě se při tom kochat pohledem na překrásné památky, jako např. chrám Vasila Blaženého. Neméně zajímavým místem je park, kde se nachází spousta soch z dob Sovětského svazu. Najdete zde samozřejmě Lenina, Stalina a spousta dalších „velikánů“ světového komunismu. Kupy sněhu jim dodávají úžasnou kulisu. Poslední den v Moskvě začalo silně sněžit a celá Moskva upadla do bílé tmy. Doprava zkolabovala a lidé se brodili po kolena ve sněhu. Neumím si představit, že se tato situace stane v Praze 😊. Místní ale nevypadají, že by je tuny sněhu nějako rozhodily. A já si užívám ruskou zimu, přesně jak jsem si vy představoval.

Vzhůru na venkov

Vyrážím vlakem na východ poznávat další místa, která by mi mohla připomínat legendárního Mrazíka. Takovou kulisu najdu v Suzdalu. Toto městečko na řece Kamence je příjemným a klidným místem po návštěvě Moskvy. Je zde spousta historických památek zasazených v krásné přírodě. Připadá mi, že jsem zde jediný návštěvník, tak si zdejší kláštery, Kreml a úžasné dřevěné stavby vychutnávám téměř sám.

Ruská sauna na závěr

Projel jsem „Zlatý okruh“ historických míst kolem Moskvy a ze severu se do hlavního města Ruska vrátil. Rusové (a já) jsou milovníci sauny, a tak si nemohu tento zážitek nechat ujít. Volím rovnou tu nejlepší (a zároveň nejdražší) v celé Moskvě. Sanduny jsou legendární lázně v centru Moskvy. Jelikož je vstupné opravdu astronomické, potkáte zde spíše místní elitu. V celém areálu na vás dýchá luxus, návštěva této legendární sauny patří k vrcholům návštěvy celého Ruska. Zařízení funguje celoročně, ale nejvíce si ho užijete během zimy.

Pokud chcete vědět o tomto zážitku více, přijďte 16. března na Cestovatelský maraton do Malé scény v Ústí nad Orlicí. V mojí přednášce Cesty na východ se do zasněžené Moskvy určitě podíváme.

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *