Blog Spolu Světem

Španělskem a Portugalskem s prázdnou kapsou (2/2)

Velmoc mořeplavců

Pomalým osobním vlakem jsme opustili Galicii ve Španělsku a přemístili se do severního Portugalska. Druhé největší město země Porto nás přivítalo krásným počasím a stylovou svatbou, na kterou jsme bohužel nebyli pozvaní. Po mnoha dnech stravování ze supermarketu bychom pořádnou hostinu uvítali 😊. Nejhezčí pohled na Porto jsme si vychutnali z mostu Ludvíka I., ze kterého jsou i sklepy známého portského vína. Pro turisty jsou připravené zajímavé prohlídky, ale s naším rozpočtem 10 EURO / den jsme si o této zkušenosti mohli nechat jen zdát.

Hlavní město Lisabon se stává jedním z nejoblíbenějších cílů turistů v Evropě. Na kavárenskou atmosféru si rychle zvyknete, navíc se z města dají podniknout skvělé výlety na pláže, na nejzápadnější bod evropské pevniny Cabo de Roca nebo do historického městečka Sintra. Právě z Lisabonu vyráželi slavní mořeplavci a objevitelé na své dobrodružné plavby. Tenkrát by mě ani ve snu nenapadlo, že se právě v Lisabonu ožením. Je to vlastně také dobrodružná plavba. Doufám, že bude také dlouhá a plná dobrodružství. 😊

Rozpálená Andalusie

Po týdnu v Portugalsku jsme se přes řeku Guadiana dostali zpátky do Španělska. Ale bylo to úplně jiné Španělsko. Zatímco na severu v Galicii bylo vše zelené a letní klima bylo příjemné, Andalusie je nejteplejším místem v Evropě a teploty běžně přesahují 40 stupňů. Takže v létě je zde cestování trochu náročné, ale Andalusie vám to určitě vynahradí. Téměř 700 let tu vládli Arabové a nechali zde po sobě spousta krásných památek. Trojice měst Sevilla, Cordoba a Granada patří podle mého názoru mezi nejkrásnější v Evropě. Cordobě se ve středověku přezdívalo „Druhý Jeruzalém“, protože zde byla velmi početná židovská komunita a město bylo intelektuálním centrem celé Evropy. Cordobu jsem navštívil už několikrát, a vždy se moc těším na večerní procházku židovskou čtvrtí Judeira nebo na návštěvu bývalé mešity La Mesquida. Ta dnes slouží jako katedrála.

Drzé opice

Pokud chcete navštívit jediné místo v Evropě, kde žijí opice ve volné přírodě, vyrazte na Gibraltar. Kousek Anglie na jihu Španělska 😊. Celou plochu tohoto zámořského území Velké Británie tvoři jen strategická gibraltarská skála a samotné město Gibraltar. Z přírodního parku dohlédnete až do Afriky a po cestě se vás budou snažit okrást drzé opice. Před lety mému kamarádovi Davidu Bártovi jedna opice otevřela batoh a hbitě vytáhla obsah horní kapsy.

Katalánsko, trochu jiné Španělsko

Naše poslední zastávka na naší cestě Pyrenejským poloostrovem bylo Katalánsko. Většina návštěvníků míří do Barcelony, ale zde spousta zajímavých míst. Právě v Barceloně jsme ale měli sraz s mojí kamarádkou Sašou, která zde v té době bydlela. Tajně jsme doufali, že by nás u sebe nechala přespat a my se konečně po třech týdnech vyspali se střechou nad hlavou. Bohužel jsme byli slušně odmítnuti a museli nocovat jako obvykle ve spacáku za městem. Za to nám ale připravila zajímavou prohlídku města z pohledu člověka, který zde mnoho let žije. Po cestě na francouzské hranice jsme ještě navštívili městečko Figueres, které je spjaté s osobností známého umělce Salvadora Dalího. Dokonce si zde koupil divadlo, ze kterého vytvořil svoje muzeum. Jeho vášeň pro vejce nás provázela po celém městě.

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *