Blog Spolu Světem

Španělskem a Portugalskem s prázdnou kapsou (2/2)

Velmoc mořeplavců

Pomalým osobním vlakem jsme opustili Galicii ve Španělsku a přemístili se do severního Portugalska. Druhé největší město země Porto nás přivítalo krásným počasím a stylovou svatbou, na kterou jsme bohužel nebyli pozvaní. Po mnoha dnech stravování ze supermarketu bychom pořádnou hostinu uvítali 😊. Nejhezčí pohled na Porto jsme si vychutnali z mostu Ludvíka I., ze kterého jsou i sklepy známého portského vína. Pro turisty jsou připravené zajímavé prohlídky, ale s naším rozpočtem 10 EURO / den jsme si o této zkušenosti mohli nechat jen zdát.

Hlavní město Lisabon se stává jedním z nejoblíbenějších cílů turistů v Evropě. Na kavárenskou atmosféru si rychle zvyknete, navíc se z města dají podniknout skvělé výlety na pláže, na nejzápadnější bod evropské pevniny Cabo de Roca nebo do historického městečka Sintra. Právě z Lisabonu vyráželi slavní mořeplavci a objevitelé na své dobrodružné plavby. Tenkrát by mě ani ve snu nenapadlo, že se právě v Lisabonu ožením. Je to vlastně také dobrodružná plavba. Doufám, že bude také dlouhá a plná dobrodružství. 😊

Rozpálená Andalusie

Po týdnu v Portugalsku jsme se přes řeku Guadiana dostali zpátky do Španělska. Ale bylo to úplně jiné Španělsko. Zatímco na severu v Galicii bylo vše zelené a letní klima bylo příjemné, Andalusie je nejteplejším místem v Evropě a teploty běžně přesahují 40 stupňů. Takže v létě je zde cestování trochu náročné, ale Andalusie vám to určitě vynahradí. Téměř 700 let tu vládli Arabové a nechali zde po sobě spousta krásných památek. Trojice měst Sevilla, Cordoba a Granada patří podle mého názoru mezi nejkrásnější v Evropě. Cordobě se ve středověku přezdívalo „Druhý Jeruzalém“, protože zde byla velmi početná židovská komunita a město bylo intelektuálním centrem celé Evropy. Cordobu jsem navštívil už několikrát, a vždy se moc těším na večerní procházku židovskou čtvrtí Judeira nebo na návštěvu bývalé mešity La Mesquida. Ta dnes slouží jako katedrála.

Drzé opice

Pokud chcete navštívit jediné místo v Evropě, kde žijí opice ve volné přírodě, vyrazte na Gibraltar. Kousek Anglie na jihu Španělska 😊. Celou plochu tohoto zámořského území Velké Británie tvoři jen strategická gibraltarská skála a samotné město Gibraltar. Z přírodního parku dohlédnete až do Afriky a po cestě se vás budou snažit okrást drzé opice. Před lety mému kamarádovi Davidu Bártovi jedna opice otevřela batoh a hbitě vytáhla obsah horní kapsy.

Katalánsko, trochu jiné Španělsko

Naše poslední zastávka na naší cestě Pyrenejským poloostrovem bylo Katalánsko. Většina návštěvníků míří do Barcelony, ale zde spousta zajímavých míst. Právě v Barceloně jsme ale měli sraz s mojí kamarádkou Sašou, která zde v té době bydlela. Tajně jsme doufali, že by nás u sebe nechala přespat a my se konečně po třech týdnech vyspali se střechou nad hlavou. Bohužel jsme byli slušně odmítnuti a museli nocovat jako obvykle ve spacáku za městem. Za to nám ale připravila zajímavou prohlídku města z pohledu člověka, který zde mnoho let žije. Po cestě na francouzské hranice jsme ještě navštívili městečko Figueres, které je spjaté s osobností známého umělce Salvadora Dalího. Dokonce si zde koupil divadlo, ze kterého vytvořil svoje muzeum. Jeho vášeň pro vejce nás provázela po celém městě.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *