Blog Spolu Světem

Vánoce v Betlémě

Vánoční svátky se rychle blíží a celý křesťanský svět si bude připomínat narození Ježíše Krista v Betlémě. Jaké je ale skutečně toto město a jak se slaví Vánoce přímo tam? Přes veškerou snahu jsem nikdy nepotkal nikoho, kdo tuto zkušenost má. Tak jsem se do druhého nejposvátnějšího města křesťanů na vánoční svátky vypravil osobně, abych si na tuto otázku odpověděl sám. 

Navíc velmi špatně snáším zimu a představa slunečného počasí s teplotami vysoko nad nulou mě naplňovala blahem.

Betlém leží pouze několik kilometrů od Jeruzaléma, přesto jsou tyto dvě města docela odlišná. Betlém je totiž součástí Palestinského území a většina jeho obyvatel jsou muslimové. Přesto se k tomuto místu obrací během prosince zraky celého světa.

Do Betléma se dostanete bez problémů autobusem z jeruzalémského arabského autobusového nádraží, které najdete kousek od Damašské brány. Ubytování si zamluvte v dostatečném předstihu. Já jsem si zajistil nocleh v místní francouzské škole. Sice na zemi ve vlastním spacáku, ale o to levněji a s nádechem většího dobrodružství.

Vzhůru na Vánoce

Konečně nastal Štědrý den a já plný očekávání vyrazil na Náměstí Jesliček. Na místě narození Ježíše stojí Chrám Narození Páně, jehož historie sahá až do 4. století. Hned po Jeruzalémě je to nejposvátnější místo křesťanů a atmosféra tomu odpovídá. Vystojím krátkou frontu, abych se mohl dotknout betlémské hvězdy. Moc času vychutnat si posvátné místo nemáte, protože tam stojí muž se zvláštní pracovní pozicí – popoháněč. Ten se stará o to, abyste se zde nezdrželi moc dlouho a nezdržovali frontu. Proto doporučuji si přivstat a vychutnáte si okamžiky na posvátném místě úplně sami, navíc Vás nikdo nebude popohánět. Ještě jsem zapálil svíčku a vzpomínal při tom na své blízké. Přece jen Vánoce má být rodina spolu. Abych to alespoň částečně odčinil, ještě ráno jsem poslal pohledy rodině a kamarádům. Betlémská pošta má speciální vánoční razítko s datem 24.12 a pohled poslaný tento den přímo z Betléma určitě potěší.

Skauti, skauti, skauti

K Vánocům v Betlémě patří neodmyslitelně průvod skautů. Jsou jich tisíce. Je to krásná podívaná, celý průvod za hlasité hudby prochází městem a odpoledne dorazí na Náměstí Jesliček. Zvláště děti jsou hrdými účastníky tohoto průvodu, určitě se na to těší celý rok.

Už to vypuklo

Na náměstí je vedle vánočního stromu postavené pódium a na něm se postupně střídají soubory z celého světa. Místo je zaplněné skoro celé, ale překvapil mě fakt, že turisté nebo poutníci tam nejsou skoro žádní. Skoro všichni jsou místní, kteří prostě přišli za zábavou. Je legrační vidět muslimské ženy, jak nosí čepičku Santa Clause. Také dojde na zpívání koled a vánoční poselství vysílané do celého světa. Den příjemně uteče a už je čas na štědrovečerní večeři. Kapra byste hledali marně, jehněčí kebab a falafel s přílohou je adekvátní náhrada. Celý program končí kolem desáté hodiny, a tak se plný zážitků odebírám na svůj pokoj, vlastně do své třídy. Tam spokojeně usínám a moc se těším na zítřejší koupání v Mrtvém moři. Prostě krásné Vánoce.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *