Blog Spolu Světem

Zápisky z Jižní Ameriky – Ledové království, které nestudí

Toho dne nemůžu dospat. Jednak se mi pod deku vkrádá vlezlá zima, ale především proto, že dnes navštívíme jedno z nejúžasnějších míst naší planety.

Zastávka první – hřbitov lokomotiv

Nedaleko solné pláně se nachází ještě jedno zajímavé místo. Je to hřbitov lokomotiv. Dříve tu probíhala těžba nerostného bohatství, a to se muselo nějak přepravovat. Proto zde byla v provozu železnice s intenzivní nákladní dopravou. Když těžba ustala, lokomotivy a vagóny soustředili na jedno místo uprostřed nehostinné krajiny a nechali je svému osudu. Dnes toto místo navštíví stovky lidí denně. Jen si to představte. Desítky obřích parních lokomotiv a kolem poušť. V tu chvíli si připadáte jako strojvedoucí na divokém západě. Pro železniční nadšence je to prostě ráj.

V zajetí ledového království

Konečně jsme tam. Tady bylo dno obřího solného jezera. Zůstala po něm fascinující solná rovina. Připadáte si jako na zamrzlém jezeře. Ale pod vámi je přibližně 10 miliard tun soli. V Bolívii právě vládne zima, ale sluníčko příjemně hřeje. V tu chvíli mě napadla jen jedna věc. Jak si žiji šťastný život, že mohu navštěvovat tak nádherná místa. Velice jednoduše tady vytvoříte optické klamy. Takže zde například potkáte dinosaura. Asi na hodinu nás řidič vysazuje na ostrově Isla del Pescado. Na něm si připadáte jako trosečníci uprostřed bílého moře.

Chodit po vodě jako Ježíš

Malá část solné pláně zaplavena vodou a před námi se objevilo největší zrcadlo na světě. Od řidiče jsme dostali holínky a my jsme vyrazili na procházku po vodě. Konečně víme, jak to asi dělal Ježíš. Slunce pomalu zapadalo a na hladině se rozehrálo barevné divadlo. Byla to neuvěřitelná podívaná. Ale my už se musíme vrátit do města Uyuni. Ještě dnes v noci nás čeká cesta vlakem do Argentiny.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *