Blog Spolu Světem

Ermitáž – víc než jen muzeum

Louvre a muzeum Orsay v Paříži, Národní galerie v Londýně, Prado v Madridu, Galerie Uffizi ve Florencii nebo třeba Zwinger v Drážďanech. To je jen malý zlomek těch nejkrásnějších evropských muzeí. Návštěva všech je nezapomenutelný zážitek. Jedno z nich bych však zařadil ještě o stupínek výše. Pokud ho chcete navštívit, musíte vyrazit na východ, konkrétně do Petrohradu. Už při vstupu po monumentálním schodišti cítíte, že jste se ocitli na naprosto fascinujícím místě. Vítejte v Ermitáži.

Tady byla bažina

Historie Petrohradu není zrovna veselá. Město bylo založeno carem Petrem Velikým teprve v roce 1703, kdy odtud vyhnal Švédy. Rozhodl se vybudovat nové moderní hlavní město, které bude „Oknem na západ“. Problém byl, že v místě plánovaného města byla pouze bažina v deltě řeky Něvy. Vysušení této oblasti stálo obrovské množství životů, proto se o Petrohradu říká, že je „postavené na kostech svých stavitelů“. Jako první byla postavena Petropavlovská pevnost na Zaječím ostrově. To pro případ, kdyby se Švédové vrátili. V roce 1712 se už stěhovalo hlavní město z Moskvy do Petrohradu. Byli sem zváni nejlepší evropští architekti a překrásné budovy zde rostly neuvěřitelnou rychlostí. Mezi nimi i Zimní palác, tehdejší sídlo carů a dnes hlavní budova jednoho z největších muzejních komplexů na světě – Ermitáže.

Nejlepší na konec!

Návštěvou Petrohradu jsme zakončili naši cestu po západním Rusku. Ermitáž jsme nechali záměrně na úplně poslední den. Muzeum se nachází v několika historických budovách. Všechny najdeme na Palácovém náměstí, takže přechod mezi nimi je velice jednoduchý. Historie muzea je spojena s carevnou Kateřinou Velikou. Původně soukromé sbírky se postupně rozšiřovaly a dnes je zde umístěno neuvěřitelných více než 3 miliony exponátů. Hlavní budovu a srdce muzea tvoří Zimní palác. Bývalé sídlo ruských carů. Monumentální schodiště, překrásné sály, knihovny, obří lustry. To vše tvoří kulisu vystaveným uměleckým dílům. Nikde jinde na světě jsem neviděl takovou kombinaci výstavních prostor a exponátů. Nejatraktivnější pro návštěvníky jsou obrazy. Najdeme zde díla Rubense, Rembrandta,  Velázqueze, Cézanna, Van Gogha a stovek dalších malířů. Každá galerie má svůj symbol. Stejně jako má Louvre svoji Monu Lisu, má Ermitáž svoji Madonu s dítětem. Oba namaloval největší umělec všech dob – Leonardo da Vinci. Nás ale nejvíce zajímala sbírka impresionismu. Ta se nachází v jedné z vedlejších budov. Obraz „Jeanne Marie Lecadre v zahradě“ od Claude Moneta nás zaujal natolik, že jsme si ho zakoupili, a nyní je umístěn nad sedačkou v našem obývacím pokoji. Originál na prodej bohužel nebyl, takže jsme se museli spokojit se zdařilou reprodukcí 😊. Už navždy budu mít tento obraz spojený s překrásným dnem stráveným v Ermitáži.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *