Blog Spolu Světem

Poutní místo Lurdy

Psal se rok 1858. Malá vesnička v jižní Francii, v podhůří Pyrenejí. Mladé dívce Bernardette Soubirousové se údajně zjevila Panna Marie a sdělila ji, že voda z místního pramene je léčivá.

Stejně jako v podobných případech zjevení dívce téměř nikdo nevěřil. O událost se začalo zajímat čím dál více lidí a katolická církev nakonec uznala příběh za věrohodný. Ať už se to opravdu stalo nebo ne, dnes jsou Lurdy jedním z nejpopulárnějších poutních míst světa. Míří sem miliony turistů, poutníků, ale hlavně těch, pro které jsou Lurdy poslední nadějí. Poslední nadějí na uzdravení.

Do Lurd přijíždíme jak jinak než vlakem. Po celém městě si můžete koupit náboženské předměty, sošky Panny Marie všech velikostí a spoustu dalších věcí. Po městě je obrovské množství různých hotýlků a penzionů. Lurdy už nejsou dávno pouze náboženskou záležitostí, ale i ekonomickou. Město, které žije ze zázraku. Ubytujeme se v příjemném hotýlku přímo na „nákupní třídě“ a plni očekávání se přidáváme k davu mířícímu na posvátné místo.  

Tady se dějí zázraky

Dominantou celého areálu je novogotický chrám. Spolu s okolní přírodou tvoří hezký celek. Hlavní místo je ale malá jeskyně se sochou Panny Marie. Hned vedle je pramen s údajně zázračnou vodou. Blíží se večer a my jsme tu skoro sami. Vodu samozřejmě ochutnáme a doufáme, že následujících pět týdnů budeme 100% zdraví fyzicky i duševně. Čeká nás přes 800 km pěšky. Shodou okolností na další poutní místo – Santiago de Compostela. Ale zpátky do Lurd. K pramenu se vracíme ještě ráno před odjezdem do Pyrenejí. Tam se nám vyskytne smutný pohled. Desítky lidí na vozíčku. Ale přesto mají v očích naději. Naději, že se právě jim stane zázrak.  Je několik desítek uznaných případů lidí, kteří měli nevyléčitelnou nemoc, ale po návštěvě Lurd se uzdravili. Právě v tuto chvíli si uvědomíte, jaké máte obrovské štěstí. A to je pevné zdraví.

Tím ale celý příběh nekončí. Tělo Bernadetty Soubirousové bylo exhumované a bylo téměř neporušeno. Ve městě Nevers je vystavené a mnoho poutníků pokračuje tam. Poklonit se ženě, díky které mají alespoň naději.  

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *