Blog Spolu Světem

Do Alexandrie nejen za knihovnou

Jaká je nejslavnější knihovna na světě? Pro většinu lidi je odpověď jasná. No přece Alexandrijská knihovna. I když už dávno nestojí.

Město Alexandrie má dlouhou historii, většina památek ale bohužel podlehla zemětřesení. To se touto oblastí prohnalo několikrát. Přesto se ale vyplatí do „Paříže Afriky“ určitě vyrazit.

Jméno má po svém zakladateli Alexandru Velikém a rychle se zařadila mezi nejvýznamnější města tehdejšího světa. Symbolem se stala knihovna, která uchovávala až 700 000 svazků a působili zde učenci z celého Středomoří. Připomínkou této stavby je nová Alexandrijská knihovna. Ta původní podlehla požáru a drancování vojáků.  V Alexandrii také stával jeden ze sedmi starověkých divů světa – maják na ostrově Faru, hned naproti alexandrijskému přístavu. Ten vydržel stát na svém místě stovky let, ve 14. století však nevydržel silné zemětřesení. Na jeho místě byla postavena hezká Qait-bejova pevnost, která dominuje přístavu do současnosti.

Jaké je ale druhé největší město Egypta dnes a proč se tam vypravit?

Při návštěvě Alexandrie nečekejte množství antických památek nebo rozsáhlé orientální trhy. Za to si můžete užít dlouhé procházky pro nábřeží a díky zachovalé koloniální architektuře se můžete vrátit do časů, kdy Egypt ovládali Angličané. A příjemný den zakončíte v některé z úžasných restaurací nebo příjemných kaváren.

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *