Blog Spolu Světem

Swissminiatur park – místo, kde se z dospělých stávají děti

Hodinky, nože, sýry, železnice. Tím vším se Švýcaři proslavili ve světě. V dalším odvětví, kde Švýcaři ukázali svou preciznost, patří Swissminiatur park. V tomto parku najdete 128 přírodních i kulturních památek Švýcarska ve zmenšené podobě na jednom místě.

V roce 2015 jsme se vraceli z Francie přes švýcarský kanton Ticino. A i když nejsme zastánci zábavních atrakcí, Swissminiatur park ve městě Lugano, jsme si nemohli nechat ujít. Byli jsme nadšení! Památky, které jsme navštívili za poslední dva týdny, jsme všechny viděli na jednom místě. Znovu jsme se přenesli k Ženevskému jezeru nebo do Luzernu, kde jsme se procházeli po Kapličkovém mostě. Obdivovali jsme hrady v Bellinzoně a krásnou architekturu švýcarských měst.

A nejen památky nás ohromily svou dokonalostí, ale také 3,5 km dlouhá síť zmenšených železnic a vlaků. Nemohli jsme se odtrhnout od modelů vláčků Bernina Express, Glacier Express či GoldenPass Line, které projížděly přes mosty a tunely. Celý park je navíc protkán vodními kanály, na kterých uvidíte lodičky i s posádkou. Vše má svůj dokonalý řád tak, aby se nesrazily.

Postupně jsme prošli všemi kantony Švýcarska. Udiveně jsme zírali na hory a horská střediska mezi kterými se tyčil Matterhorn. Stejně jako ve skutečnosti jsou švýcarské hory protkány lanovkami i tady tomu není jinak. Je ohromná legrace pozorovat pidilidi, kteří jedou lanovkami na vrchol. Nejen miniaturní hory nás nadchly, ale i ty opravdové. Park je totiž zasazen mezi majestátními horami, které tvoří nádhernou kulisu.

Pokud po prohlídce nejste unavení, můžete se přihlásit na workshop, kde si vyrobíte nějakou miniaturní věc na památku. My jsme radši zamířili do restaurace a vychutnali si kávu na terase, z které jsme si ještě chvíli prohlíželi modely pod širým nebem. 

Pokud se do Švýcarska nechystáte, i v Čechách máme několik miniaturparků. Rozhodně stojí za návštěvu. Jedním z nejkrásnějších je Boheminium park v Mariánských lázních, kde najdete dokonalý model Karlštějna, Ještědu nebo zámku Hluboká.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *